Results of WoO Late Model Series Firecracker 100 Presented by GottaRace.com Preliminary A-Main No. 2 at Lernerville Speedway (Finishing Position/Start/Driver/Laps Completed/Money Won):

1. (3) Dan Stone/30 $6,000
2. (9) Scott Bloomquist/30 $3,150
3. (1) Brady Smith/30 $2,000
4. (2) Tim McCreadie/30 $1,900
5. (5) Tyler Reddick/30 $2,050
6. (6) Jimmy Mars/30 $1,250
7. (4) Gregg Satterlee/30 $1,150
8. (7) Bub McCool/30 $1,500
9. (12) Vic Coffey/30 $1,100
10. (14) Rick Eckert/30 $1,150
11. (15) Shane Clanton/30 $950
12. (16) Dale McDowell/30 $875
13. (18) Mike Marlar/30 $750
14. (24) Tim Fuller/30 $825
15. (11) John Garvin Jr./30 $700
16. (22) Austin Hubbard/30 $680
17. (20) Pat Doar/30 $770
18. (8) Jamie Lathroum/30 $660
19. (10) Bump Hedman/30 $690
20. (23) Eddie Carrier Jr./30 $620
21. (25) Darrell Lanigan/30 $750
22. (17) Jack Sullivan/30 $650
23. (19) Ron Davies/30 $600
24. (26) Clint Smith/29 $650
25. (21) Jared Miley/29 $600
26. (13) Chub Frank/21 $650
27. (27) Kent Robinson/20 $160

* Earnings include cash contingency award bonuses

Time of Race: 9 Mins., 37.558 Secs.
Margin of Victory: 0.459 Secs.
Yellow Flags: None
Lap Leaders: Stone (1); B. Smith (2); Stone (3-30)
Provisional Starters: Lanigan, C. Smith (WoO points); Robinson (WoO emergency)
Rookie of the Race: McCool ($250)
WoO LMS 'Bonus Bucks' Winner: Reddick ($500)

Ohlins Shocks Time Trial Results (Position/No./Driver/Hometown/Best Lap):

1. 11-Tyler Reddick/DuQuoin, IL 16.386
2. 6-Jamie Lathroum/Mechanicsville, MD 16.416
3. 39-Tim McCreadie/Watertown, NY 16.491
4. B22-Bump Hedman/Sugar Grove, PA 16.496
5. 2-Brady Smith/Solon Springs, WI 16.550
6. 22s-Gregg Satterlee/Rochester Mills, PA 16.597
7. 71d-Ron Davies/Warren, PA 16.608
8. 28M-Jimmy Mars/Menomonie, WI 16.621
9. 0-Scott Bloomquist/Mooresburg, TN 16.654
10. 2-Dan Stone/Thompson, PA 16.662
11. J4-John Garvin Jr./Sarver, PA 16.694
12. 32c-Vic Coffey/Caledonia, NY 16.700
13. 57J-Bub McCool/Vicksburg, MS 16.705
14. 11H-Austin Hubbard/Seaford, DE 16.716
15. 11-Pat Doar/New Richmond, Wi 16.811
16. 41M-Dale McDowell/Chickamauga, GA 16.830
17. H1-Jared Miley/South Park, PA 16.839
18. 1J-Davey Johnson/Latrobe, PA 16.854
19. 14-Corey Conley/Wellsburg, WV 16.869
20. 24-Rick Eckert/York, PA 16.888
21. F1-Coleby Frye/Dover, PA 16.890
22. 37-Jared Hawkins/Fairmount, WV 16.895
23. 72M-John Mason/Millersburg, OH 16.897
24. 5b-Mike Marlar/Winfield, TN 16.913
25. 76-Jason Rider/Clinton, PA 16.937
26. 31-Bryan Force/Indiana, PA 16.959
27. 3-Dan Swartzlander/Freeport, PA 16.997
28. 44H-Dave Hess Jr./Waterford, PA 17.036
29. 1s-Jack Sullivan/Greenbrier, AR 17.058
30. 7R-Kent Robinson/Bloomington, IN 17.096
31. 1*-Chub Frank/Bear Lake, PA 17.099
32. 88-Chuck Sarver/W. Sunbury, PA 17.113
33. 25-Shane Clanton/Fayetteville, GA 17.142
34.44-Clint Smith/Senoia, GA 17.166
35. 19-Tim Fuller/Watertown, NY 17.175
36. 22-Jill George/Cedar Falls, IA 17.192
37. 14M-Morgan Bagley/Longview, TX 17.223
38. 1c-Mike Pegher Jr./Wexford, PA 17.288
39. 28c-Eddie Carrier Jr./Salt Rock, WV 17.304
40. 56-Russell King/Bristolville, OH 17.306
41. 21-Matt Lux/Franklin, PA 17.309
42. C33-Chris Casner/Mifflintown, PA 17.341
43. 29s-Ken Schaltenbrand/Sarver, PA 17.349
44. 29-Darrell Lanigan/Union, KY 17.380
45. 99B-Rick 'Boom' Briggs/Bear Lake, PA 17.398
46. 28-John Lobb/Frewsburg, NY 17.407
47. 10-Alex Ferree/Saxonburg, PA 17.426
48. 29K-Garrett Krummert/New Castle, PA 17.427
49. 27-Jeff Jones/Zelionople, PA 17.481
50. 2J-Mike Johnson/Imperial, PA 17.511
51. 41-Derrick Casner/Mifflintown, PA 17.689
52. 72-Michael Norris/Sarver, PA 17.711
53. 21M-Tony Mussolino/Scott Twp., PA 17.832
54. 7x-Herman Bertolini/Creighton, PA 18.049
55. 44s-Derek Stefanick/Oakdale, PA 19.126
56. 23T-Tony Burke/Sarver, PA N/T

Heat No. 1 (10 laps – Top 3 Transfer): Reddick, McCool, Frank, Conley, Rider, Davies, Bagley, Jones, K. Schaltenbrand, Stefanick

Heat No. 2 (10 laps – Top 3 Transfer): Mars, Lathroum, Eckert, Hubbard, Lanigan, Pegher, Force, M. Johnson, Sarver, Burke

Heat No. 3 (10 laps – Top 3 Transfer): McCreadie, Bloomquist, Clanton, Doar, Briggs, Frye, Swartzlander, Carrier, D. Casner

Heat No. 4 (10 laps – Top 3 Transfer): Stone, Hedman, McDowell, Hawkins, C. Smith, Hess, King, Norris, Lobb

Heat No. 5 (10 laps – Top 3 Transfer): B. Smith, Garvin, Sullivan, Miley, Fuller, Mason, Lux, Mussolino (DNS) Ferree

Heat No. 6 (10 laps – Top 3 Transfer): Satterlee, Coffey, Marlar, C. Casner, Krummert, Robinson, George, Bertolini (DNS) D. Johnson

B-Main No. 1 (12 laps – Top 2 Transfer): Davies, Hubbard, Lanigan, Pegher, Conley, Jones, Bagley, Sarver, Force, K. Schaltenbrand, M. Johnson, Rider, Stefanick, Burke

B-Main No. 2 (12 laps – Top 2 Transfer): Doar, Carrier, Briggs, Hawkins, C. Smith, King, Frye, Lobb, Swartzlander, D. Casner, Hess, Norris

B-Main No. 3 (12 laps – Top 2 Transfer): Miley, Fuller, Mason, C. Casner, Lux, Mussolino, Krummert, George, Bertolini, Robinson (DNS) Ferree, D. Johnson

 

Aug 16 Georgetown Speedway Track Info
Aug 17 Williams Grove Speedway Track Info
Aug 18 Port Royal Speedway Track Info
Aug 19 Eriez Speedway Track Info