Results of WoO Late Model Series 'Bubba Army Late Model Winter Nationals' Night at Bubba Raceway Park (Finishing Position/Start/Driver/Laps Completed/Money Won):

1. (2) Darrell Lanigan/40 $8,650
2. (1) Josh Richards/40 $4,700
3. (4) Shane Clanton/40 $3,250
4. (5) Mike Marlar/40 $2,800
5. (11) Gregg Satterlee/40 $2,000
6. (6) Dillon Wood/40 $1,700
7. (16) Clint Smith/40 $1,950
8. (7) Chub Frank/40 $1,850
9. (9) Ivedent Lloyd Jr./40 $1,250
10. (13) Rick Eckert/40 $1,750
11. (12) Ron Davies/40 $1,600
12. (21) Brandon Sheppard/40 $900
13. (15) Pat Doar/40 $1,450
14. (17) Bub McCool/40 $850
15. (8) Jared Hawkins/40 $750
16. (20) Jason Feger/40 $750
17. (24) Vic Coffey/40 $1,210
18. (10) Tim McCreadie/40 $1,190
19. (22) Tim Lance/40 $620
20. (14) Billy Moyer Jr./40 $610
21. (25) John Lobb/40 $600
22. (19) Kent Robinson/39 $600
23. (23) Tyler Ivey/39 $600
24. (3) Billy Moyer/29 $725
25. (18) Tim Fuller/28 $1,150

* Earnings include Winners Circle program and cash contingency award bonuses

Margin of Victory: 1.174 Secs.
Yellow Flags: 2 (Laps 27, 30); 1 Red Flag (Lap 28)
Lap Leaders: Lanigan (1-40)
Provisional Starters: Coffey, Lobb
Rookie of the Race: Sheppard ($250)
WoO LMS 'Bonus Bucks' Winner: Marlar ($500)

Ohlins Shocks Time Trial Results (Position/No./Driver/Hometown/Best Lap):

1. 1-Josh Richards/Shinnston, WV 13.994 (NTR)
2. 5b-Mike Marlar/Winfield, TN 14.127
3. 57J-Bub McCool/Vicksburg, MS 14.164
4. 29-Darrell Lanigan/Union, KY 14.195
5. 25-Shane Clanton/Fayetteville, GA 14.256
6. 1W-Dillon Wood/Daytona Beach, FL 14.334
7. 71d-Ron Davies/Warren, PA 14.360
8. 21-Billy Moyer/Batesville, AR 14.401
9. 21Jr.-Billy Moyer Jr./Batesville, AR 14.409
10. 39-Tim McCreadie/Watertown, NY 14.410
11. 22s-Gregg Satterlee/Rochester Mills, PA 14.415
12. 25F-Jason Feger/Bloomington, IL 14.495
13. 37-Jared Hawkins/Fairmont, WV 14.502
14. 7R-Kent Robinson/Bloomington, IN 14.503
15. 11-Pat Doar/New Richmond, WI 14.519
16. 49-Greg Johnson/Bedford, IN 14.538
17. J4-John Garvin Jr./Sarver, PA 14.541
18. 24-Rick Eckert/York, PA 14.544
19. 81-Ivedent Lloyd Jr./Ocala, FL 14.556
20. 77-Jason McBride/Carbondale, IL 14.571
21. 32c-Vic Coffey/Caledonia, NY 14.595
22. 44-Clint Smith/Senoia, GA 14.696
23. 25Z-Mason Ziegler/Chalk Hill, PA 14.715
24. 8-John Lowery/Bakersfield, CA 14.728
25. 3s-Brian Shirley/Chatham, IL 14.737
26. 19-Tim Fuller/Watertown, NY 14.758
27. 1*-Chub Frank/Bear Lake, PA 14.764
28. 11K-Austin Kirkpatrick/Ocala, FL 14.809
29. 80-Nick Lyons/Centralia, IL 14.825
30. 6-Steve Shaver/Vienna, WV 14.844
31. 35-Christian Augspurger/Palm Beach Gardens, FL 14.867
32. 48-Tim Lance/Brimfield, IL 14.873
33. 47-Tyler Ivey/Tallahassee, FL 14.890
34. b5-Brandon Sheppard/New Berlin, IL 14.892
35. 1s-Jack Sullivan/Greenbrier, AR 14.940
36. B12-Kevin Weaver/Gibson City, IL 14.943
37. 3C-Mike Collins/Carter Lake, IA 15.026
38. 13-J.R. Hotovy/Covert, MI 15.094
39. 38G-John Gardner Jr./Germantown Hills, IL 15.095
40. 21d-Dan Stone/Thompson, PA 15.127
41. 28-John Lobb/Frewsburg, NY 15.159
42. 22G-Jill George/Cedar Falls, IA 15.252
43. 91-Billy Decker/Unadilla, NY 15.307
44. 77M-Jay Morris/Watseka, IL 15.374
45. 57-Charlie Sandercock/Belleville, ONT 15.391
46. 4G-Bob Gardner/Matamoras, IL 15.521
47. 16H-Mike Hammerle/St. Charles, MO 15.598
48. 15-Alan Fink/Brewerton, NY 15.867
49. 33F-Jim Fletcher/Chatham, ONT 17.021
50. 33-Don Gordon/Chatham, ONT N/T
51. 75-Larry Plummer Jr./Warsaw, IN N/T

Heat No. 1 (10 laps – Top 3 Transfer): Richards, Wood, Satterlee, Johnson, Fuller, Coffey, Weaver, Augspurger, Lobb, B. Gardner (DNS) Plummer

Heat No. 2 (10 laps – Top 3 Transfer): Marlar, Frank, Davies, C. Smith, Feger, Lance, George, Garvin, Collins (DNS) Hammerle

Heat No. 3 (10 laps – Top 3 Transfer): Moyer, Hawkins, Eckert, McCool, Kirkpatrick, Ivey, Decker, Hotovy, Ziegler, Fink

Heat No. 4 (10 laps – Top 3 Transfer): Lanigan, Lloyd, Moyer Jr., Sheppard, Robinson, Morris, J. Gardner, Fletcher, Lyons, Lowery

Heat No. 5 (10 laps – Top 3 Transfer): Clanton, McCreadie, Doar, McBride, Shaver, Sullivan, Shirley, Stone, Sandercock, Gordon

B-Main No. 1 (12 laps – Top 4 Transfer): C. Smith, Fuller, Feger, Lance, Coffey, Decker, George, Lobb, Ziegler, B. Gardner, Hammerle, Augspurger, Kirkpatrick, Weaver (DNS) Johnson, Garvin, Collins, Plummer

B-Main No. 2 (12 laps – Top 4 Transfer): McCool, Robinson, Sheppard, Ivey, Sullivan, Shaver, Stone, Hotovy, Sandercock, McBride, Morris, J. Gardner, Fletcher, Gordon (DNS) Shirley, Lyons, Fink, Lowery

 

Aug 16 Georgetown Speedway Track Info
Aug 17 Williams Grove Speedway Track Info
Aug 18 Port Royal Speedway Track Info
Aug 19 Eriez Speedway Track Info